مسافران گرامی : برای خرید بلیط قطار با شماره های زیر تماس بگیرید. 09384248016 - 02538800010

کیش ، نگین تابناک خلیج همیشه فارس

جهت خرید و رزرو بلیط هواپیما به مقصد کیش اینجا کلیک کنید.

کیش ، نگین تابناک خلیج همیشه فارسکیش جزیره ای بیضی شکل با محیط 44 کیلومتر است و با طولی در حدود 15/45 کیلومتر و عرضی حدود 7/5 کیلومتر ، مساحتی معادل 90 کیلومتر مربع دارد . ارتفاع بلندترین منطقه این جزیره حدود 35 متر از سطح دریا است . مسافت بین کیش تا تهران از راه هوایی 1052 کیلومتر ، تا بوشهر از راه دریایی 675 کیلومتر ، تا بندرعباس 250 کیلومتر ، تا بندر لنگه 90 کیلومتر وتا جزیره هندورابی 28 کیلومتر است . نزدیک ترین بندر ایران به جزیره کیش ، بندر چراک است که با این جزیره 18 کیلومتر فاصله دارد . آب و هوای کیش گرم و مرطوب ومیانگین دمای سالانه جزیره 6 /26 درجه سانتی گراد است . آب و هوای جزیره تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار دارد و به شکل کلی خشک و کم باران است . بارندگی بیشتر به صورت رگبار و در ماه های زمستان اتفاق می افتد.تاریخ کیشاز آن چه در کتب تاریخی بازگو شده است بر می آید که از زمان هخامنشیان وسپس اشکانیان و ساسانیان، جزیره کیش تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام، این جزیره به دست خلفای اموی افتاده است. این وضع تا سال 249 هجری قمری ادامه یافت تا این که در این سال یکی از ایرانیان اهل ری بر خلیفه  خروج نمود و تمامی جزایرخلیج فارس وبحرین منجمله کیش رامسخر خود ساخت. حاکمیت معنوی ایرانیان بر کیش از نامه های نگاشته توسط ایشان به زبان پهلوی کاملا مشهود است. از دوران حکومت آل بویه کیش مجددا به حکومت ایرانی بازگشت و بعدها در زمان  سلجوقیان و اتابکان فارس و سپس ملوک هرمز و آل مظفر و تیموریان، این وضع ادامه یافت.

در دوره سلجوقیان ، کیش به بزرگ ترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد. در همین دوران،قیاصره در کیش به قدرت رسیدند. حکومت آنان با کشته شدن  آخرین حاکم جزیره به دست سیف الدین، حاکم جزیره «هرمود » به امر اتابک  ابوبکر در تاریخ 12 جمادی الثانی ازسال  626 هجری قمری برای همیشه پایان یافت.

در دوران طلایی کیش، مورخان زیادی راجع به آن اظهار نظر نموده اند. ابن خرداد ، ابن بطوطه و یاقوت حموی یا به کیش سفر نموده و یا در باب بزرگی آن سخنوری کرده اند. سعدی، در آثار خود دوجا از جزیره کیش و سفر به آن دراین دوران یاد می کند«زکریا بن محمدد قزوینی » در  « آثار البلاد و اخبار العباد » می نوسید :« قیس ( کیش ) جزیره ای است در دریای فارس و دورش چهار فرسخ است و آبادانی دارد. شهری در کمال حسن و لطافت در آنجا بنا شده است و کشتی های هندیان به آن جزیره درآیند و تجارتگاه اهل هند و عجم و عرب است.آب چاه آشامند وحوض ها وآب انبارها ساخته اند.»

از سال 912 تا 1031 این جزیره نیز همچون جزیره هرمز به دست پرتغالی ها افتاد و سرانجام در این سال، امامقلی خان، سپهسالار شاه عباس موفق به فتح خلیج فارس و بحرین و همه جزایر آن شد. از آن پس کیش یکی ازجزایرایرانی خلیج فارس شناخته می شود.

تا سال های آغازین حکومت محمدرضا پهلوی، کیش مرکز صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بوده است. با ورود مروارید ژاپن به بازار، به تدریج از اهمیت مروارید کیش کاسته شده و کیش  نیز اهمیت خود را از دست داد. در سال 1349 هیاتی آمریکایی-ایرانی جزیره را مورد بازدید قرارداد و با توجه به ویژگی های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آبهای زلال اطراف آن، به عنوان مرکز توریستی بین المللی انتخاب شد.کاخ شاه،هتل کیش وفرودگاه،اولین بناهای مدرن کیش محسوب میگردند. تا هنگام پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کیش مرکز تفریح شاه و دوستانش محسوب می شد.جزیره کیش در سال 1361 به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور برگزیده شد.امروزه اقتصاد کیش برپایه گردشگری و تجارت استوار است.دیدنی های کیشاگرچه بسیاری از مسافران ، کیش را با مراکز تجاری رنگارنگی یاد می کنند اما دیدنی ها وجاذبه های کیش بیش تر از آن هستند که قابل تصور است. جزیره کیش دارای ساخت مرجانی است و با رنگ نقره فام در زیرآفتاب از درخشندگی خیره کننده ای برخوردار است. این ویژگی را بسیاری از سواحل دنیا که از ماسه خاکستری پوشیده شده اند، ندارند. آب دریا در ساحل این جزیره شفاف و روشن است و تا فاصله ای دور می توان کف دریا را به راحتی تماشا  کرد. کارشناسان محیط زیست این خاصیت را به وجود مرجان ها در پیرامون جزیره نسبت می دهند و معتقدند که مرجانها به صورت طبیعی موجب تصفیه آب و شفافیت و زیبایی سواحل جزیره هستند.

کیش به نسبت وسعت خود دارای یکی از وسیعترین ساحل هاست و در دنیا کمتر ساحلی را می توان یافت که به وسعت سواحل کیش قابل استفاده باشد و مسافران بتوانند با آرامش و دور از غوغاهای سواحل معروف در آن به استراحت بپردازند. ماهی ها و دیگر آبزیان موجود در سواحل کیش، استثنایی ترین ویژگی این جزیره به شمار می روند. ماهی های تزیینی و بسیار زیبا که درآبهای حاشیه کیش غوطه ورهستند و وجودشان را از تماشاگران پنهان نمی کنند،از جاذبه های استثنایی کیش به حساب میآیند و می تواند مسافران را ساعت ها سرگرم کنند. در عین حال مرغوب ترین ماهی های خوراکی کشور نیز در همین سواحل صید می شود وعلاقه مندان به ماهیگیری می توانند در سواحل جنوبی وغربی جزیره به صید بپردازند.ساحل کیش از کم خطرترین سواحل دنیاست.

آب های ساحلی کیش فاقد کوسه خطرناک و استفاده از آب دریا کاملا بی خطر است. لازم به یادآوری است کوسه هایی که بعضا در ساحل کیش دیده می شوند از ماهی های کوچک تغذیه می کنند و برای شناگران خطری ندارند. ساحل کیش از آن نوع سواحل استثنایی است که هم در فصل سرد و هم در فصل گرم برای مسافران قابل استفاده می باشد وامکان ورزش های دریایی درآن فراهم شده است.شهر زیر زمینی کاریزقنات کیش بیش از 2500 سال قدمت دارد و آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می کرده است. قنات کیش از نظر طول رشته قنات و یا عمق چاه ها قابل مقایسه با قنات های دیگر نقاط ایران نیست اما با توجه به شیب بسیار کم جزیره، چگونگی هدایت آب های زیرزمینی به سطح زمین در کیش بسیار مهم است و نشان می دهد که بانیان این قنات در زمان خود از پیشرفته ترین روش ها برای حفر قنات استفاده می کرده اند. معمولا قنات ها از ارتفاعات شروع شده و به مظهر میرسند. عظمت قنات دو هزار ساله کیش با حداکثر ارتفاع 45 متری در جزیره کیش منحصر به فرد است. جزیره کیش با توجه به اینکه ارتفاع چندانی ندارد، حفر و احداث قنات دو هزار ساله آن به دست ایرانیان خلاق درلایه گل مارن (مرگل) اهمیت و ارزش این قنات را بیش از پیش نمایان می کند. «گل مارن » نوعی گل رس است که در حالت طبیعی نرم و انعطاف پذیر بوده و چنانچه در معرض هوا قرار گیرد خشک و محکم می شود.

در طول مسیر این قنات های قدیمی تعداد زیادی چاه برای برداشت آب وجود دارد که نشان دهنده آن است که در این قنات آب هم به صورت ساکن و هم به سمت مظهر قنات جریان و حرکت داشته است. از آب این قنات برای آبیاری فضای سبز و مصرف شرب ساکنان استفاده می شده و در عین حال کشتی ها نیز از آب جزیره کیش برای مصرف و فروش و یا معاوضه با اجناس دیگر در کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده می کردند.امروزه مجموعه قنات با تغییر کاربری به یک شهر زیرزمینی شگفت انگیز بدل شده که بیش از 10 هزار متر مربع وسعت دارد و اکنون «کاریز کیش »خوانده می شود.

شهر کاریز در عمق 16 متری زیر زمین قرار دارد. سقف آن 8 متر ارتفاع دارد و بیشتر آن مملو از سنگواره، صدف و مرجان هایی است که با نظر کارشناسی 270 تا 570 میلیون سال قدمت دارد و تک تک آن شناسایی شده و دارای شناسنامه رسمی است.لاکپشت های دریاییاز سالیان بسیار دور و به واسطه امنیت و آرامشی که بر سواحل زیبای جزیره کیش حاکم است انواع آبزیان و از جمله لاک پشت ها در آن آشیانه گزیده اند. دو نوع لاک پشت در خلیج فارس وجود دارد. لاک پشت نوک دار (Hawksbill) ولاک پشت سبز (Green)  در آب های ساحلی جزیره مخصوصاً در نزدیکی دماغه غربی و همه سواحل سنگی جنوب و غرب جزیره، لاک پشت های دریایی غول پیکر را به راحتی از فراز دیوارهای ساحلی می توان مشاهده نمود. وفور لاکپشت ها در آب های ساحلی مخصوصا درهنگام غروب یکی از جاذبه های سواحل صخره ای کیش است.شهر باستانی حریرهبقایای شهر حریره در امتداد ساختمان های بندرگاه و دفاتر آن، قابل دیدن است. طبق نظر سازمان میراث فرهنگی، شهر حریره 800 سال قدمت دارد.

گستره پستی و بلندی ها و خرابه های شهر قدیمی حریره حدود 120 هکتار است و روزگاری شهری بزرگ و آباد در منطقه بوده است. دوران طلایی شهر حریره کیش از سال 367 تا 912 هجری قمری بوده است.آنچه امروز از این شهر برجای مانده حجمی از معماری شهری است اما کمتر و به ندرت تاق ها و پوشش ها و سقف های سالمی بر جای مانده است جز در پاره ای موارد که پوشش های تاقی شکل سنگی از گزند تخریب در امان مانده اند.

بندر شهر تاریخی حریره، یک شهر یک پارچه و متمرکز با معماری برونگرا بوده و از معماری دفاعی و درونگرای دیگر شهرهای تاریخی ایران در آن نشانی نیست. انتخاب این بخش از جزیره برای ایجاد شهر حریره طبیعی ترین و معقول ترین انتخاب بوده چرا که ساحل صخره ای مرتفع آن از سطح دریا تقریبا 10 متر بلندتر است و وجود سه خلیج و دماغه که نقش بندرگاه طبیعی را دارد و همچنین دریای نسبتا آرام تری از دیگر کرانه ها و سواحل جزیره خود عامل  شکل گیری شهر در ساحل شمالی شده است. تاکنون عملیات اکتشافی باستان شناسی بقایای شهر تاریخی حریره در سه مجموعه مجزا انجام شده است.

 


خانه اعیانیخانه اعیانی یادآور خانه های چندخانوار قدیمی در داخل فلات ایران و در شهرهایی چون یزد ، اصفهان و کاشان است و یکی از نمونه های قدیمی مسکن جمعی درحاشیه خلیج فارس محسوب می شود.علاوه بر وسعت خانه و همچنین فضاهای مختلف ومتنوع آن،کاشی های ستاره ای شکلی که در این خانه به دست آمده است، همانند کاشی هایی است که زینت بخش بناهای مهم ایلخانی ایران همچون تخت سلیمان و سلطانیه است.

پیدایی این مقدار کاشی که یقینا عنصر  وارداتی به جزیره است نشان می دهد که این عمارت به یکی از ثروتمندان کیش تعلق داشته است.مجموعه حماماین مجموعه شامل حمامی با صحن های متعدد و حصاری به مساحت تقریبی 500 مترمربع است. سربینه و گرمخانه و تون حمام در جنوب بخش ذکر شده قرار گرفته و توسط راهرو سرپوشی دهای از آن جدا شده است.

دو خزینه کوچک و بزرگ در جنوب گرمخانه آخرین بخش ساختمان را تشکیل داده اند.

باستان شناسان معتقدند این حمام که شاید در نوع خود از قدیمی ترین حمامهای ایرانی باشد که طی کاوش های باستان شناسی کشف و شناخته شده است و دو دوره متمایز و مجزا از هم دارد (دوره ایلخانی – دوره تیموری) با توجه به ظرفیت محدود حمام و با در نظر گرفتن دیوار بیرونی سراسری که تا مجموعه عمارت اعیانی که در جنوب شرقی حمام و به فراز تپه ای بلند قرار گرفته امتداد یافته است. به نظر میرسد که این بنا حمامی خصوصی بوده و به صاحب مجموعه اعیانی تعلق داشته است.روستای باغوباغو از آبادی های قدیمی کیش است که در جنوب غربی جزیره قرار دارد. در حال حاضر این آبادی جز چند خانوار دام دار، سکنه دیگری ندارد و در بین بومیان حاصل خیزی این منطقه زبان زد است. دراین منطقه بیشه انبوهی از انواع درختان بومی به چشم می خورد که در آن میان ، مجموعه درختان کهن سال « لوز » زیبایی چشمگیری دارد. به منظور گسترش امکانات تفریحی و توسعه فضای سبز در جزیره و بهره برداری از زیبایی های طبیعی روستای باغو که از خاکی مستعد برخوردار است « پارک دلیران » با وسعت 60 هکتار دراین منطقه احداث شده است.کشتی یونانیدر غرب جزیره و در نزدیکی مجتمع غروب کیش، یک کشتی عظیم الجثه در سواحل نیلگون کیش جا خوش کرده است که به کشتی یونانی معروف است.کشتی یونانی از نظر تاریخی ، قدمت و اهمیت چندانی ندارد.

در تاریخ چهارم مرداد ماه 1345 این کشتی که از بندر امام خمینی عازم یونان بوده است در عرض جغرافیایی 26 و 20 درجه شمالی و طول جغرافیایی 53 و 54 درجه شرقی به گل نشسته و80 روز تلاش «اورینوکو »، یدک کش هلندی برای بیرون کشیدن این کشتی به ثمر نرسیده است. اطلاعات به دست آمده از شرکت بیمه «لویدزلندن » نشان دهنده این است که این کشتی در زمان به گل نشست متعلق به کشور یونان و به نام «کولااف» بوده است.
جهت رزرو و خرید بلیط هواپیما به مقصد کیش اینجا کلیک کنید.


بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.